ATMEGA32-16AQ
Mfr.Part #
ATMEGA32-16AQ
Datasheet
ATMEGA32-16AQ
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Stock
661
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
44-TQFP
Program Memory Size :
32KB (16K x 16)
RAM Size :
2K x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V